
Генрі Марш – випускник Оксфордського університету, лікар-нейрохірург та автор двох бестселерів «Про життя, смерть і нейрохірургію» та «Ні сонце, ані смерть» завітав 1 лютого до Українського Католицького Університету з лекцією про штучний інтелект.
Що це таке – таємничий штучний інтелект? Аналог людського мозку у металевій обгортці, можливість вічного життя чи загроза? Такі високоосвічені люди, як відомий фізик Стівен Хокінг та підприємець Ілон Маск, вважають штучний інтелект великою загрозою для людства. За Ілоном Маском, поява штучного мозку та розумних комп’ютерів зробить людину непотрібною і зайвою. І в один день на нашій Землі будуть панувати надрозумні створіння або прибульці, що будуть поводитися з нами так, як ми поводимося з тваринами. «Немає сумніву, що штучний інтелект впливає на наше існування, також нема сумніву, що він ставатиме усе важливішим у звичайному житті, » – каже Генрі Марш. Він наводить приклади використання штучного інтелекту у повсякденному житті в Китаї, де широко розвинута система розпізнавання облич за допомогою CCTV камер. «Таким чином, штучний інтелект дає велику могутність до рук уряду». Одним з можливих ризиків є використання AI для ведення війни: розробка автономної зброї та роботів-кілерів, найжахливіше те, що ми вже на порозі створення цих розумних машин-вбивць. The Guardian повідомляє, що у 2017 році Ілон Маск та ще 116 фахівців зі штучного інтелекту звернулися з відкритим листом до ООН та закликали відмовитися від виготовлення бойових роботів, бо такі дії призведуть до «третьої збройної революції». «Це може стати зброєю деспотизму і терору, яку терористи будуть використовувати проти мирного населення. Раз відкриту скриньку Пандори буде важко закрити, » – написано у листі.
Натомість штучний інтелект може нести не тільки загрозу, а й продовжувати життя шляхом переселення людської свідомості до комп’ютера, «і це буде як другий прихід Христа, чи щось подібне». Проте, наголошує Генрі Марш, розвиток штучного інтелекту є непередбачуваним. «І якщо ми подивимося на людську історію, на те, що трапилося в Україні на Майдані, а також на божевілля з Трампом в Америці, то стає зрозуміло – майбутнє неможливо передбачити.» Генрі Марш не дотримується якоїсь чіткої позиції: добре чи зле, штучний інтелект не може мати морального забарвлення, поки ми не бачимо його впливу, все залежить від мети того, хто ним користується. У свій час відкриття ядерних реакцій стало великим проривом в енергетиці, дозволивши виробляти більше енергії з меншої кількості пального, проте, з іншого боку, була створена ядерна зброя: безжальна технологія, єдина мета якої – вбивство.
Ми стоїмо на порозі нової ери, де штучний інтелект являє собою щось дуже незрозуміле. Звісно, що зараз зарано робити якісь передбачення щодо майбутнього. Ми не можемо бути переконаними у тому, чим обернеться для людства це новий виток науки. Головне – намагатися якомога детальніше вивчати механізм роботи штучного інтелекту, зрозуміти свій власний витвір і не робити поспішних дій. Безсумнівно, штучний інтелект – потужна річ, яка вже має великий вплив на наше життя, саме тому треба бути максимально обережними.