
Чи мала б Україна таких митців світового рівня, як Модест Сосенко, Олекса Новаківський, Микола Бойчук та багато інших, якби не підтримка Андрея Шептицького?
Митрополит був меценатом українського мистецтва, оплачував навчання молодих українських митців за кордоном, був їхнім роботодавцем по поверненню, надавав житло та репутаційно підтримував професійну кар’єру. Андрей Шептицький, будучи моральним та інтелектуальним лідером українців Західної України, покладав на талановиту українську молодь великі надії, тому що саме такі люди стають рушіями якісних суспільних змін.
Але меценатська традиція Шептицького зникла. Наш проєкт «Стипендія Шептицького» за підтримки Українського культурного фонду – це крок до її відродження. А результати перших чотирьох стипендіатів показують, що ці кроки в правильному напрямку.
Ольга Смольницька
Ольга Смольницька стала стипендіаткою у напряму переклад. У межах проєкту вона вперше переклала українською збірку Редьярда Кіплінґа «Пак з Чарівного Пагорба» як цілісну збірку. Найбільшим викликом цього перекладу, за словами Ольги, було відтворити індивідуальний стиль мовлення героїв – від сассекського діалекту до французьких лексем.
Андрій Саченко
Художник Андрій Саченко під час резиденції реалізував виставку «Рубіж». Це серія живописних робіт, де автор концентрувався на локальному урбаністичному просторі Львова, архітектурі і природі. Усі 11 робіт на полотнах та 3 на папері можна побачити на цокольному поверсі Центру Шептицького до початку листопаду, а також виставку можна буде подивитися онлайн.
Богдана Матіяш
Проект Богдани Матіяш – це книга розмов з митрополитом Борисом Ґудзяком, яка вийде друком у ВСЛ наступного року. На стипендійній презентації письменниця взяла публічне інтерв’ю у Владики на тему лідерства та розповіла, що книга буде складатися з 8 частин, тобто з 8 тематичних інтерв’ю.
Юрій Пікуш
Твір Юрія Пікуша «Summa Tempologica» для камерного ансамблю є продовженням його попереднього твору «Summa Temporum». Прем’єра відбулася у Львівській філармонії під час Contrasts International Contemporary Music Festival.
«Все, до чого дотикався Андрей Шептицький, все, що він брав під опіку у своїх молитвах і щоденній праці – безпосередньо чи символічно, – оживало, трансформувалося, міцніло і зростало. Я маю щиру надію, що так станеться і зі стипендією його імені. Староєгипетська мудрість каже, що людина, яка перейшла у вічність, лишається по-земному жива, доки хтось на землі називає вголос її ім’я. Отож, митрополит Шептицький житиме далі серед своїх символічних праправнуків – і в їхньому захопленні, і в їхній вдячності, і в цій Стипендії свого імені», – вважає членкиня журі конкурсного відбору Стипендії та літературознавиця Ірина Старовойт. Віримо, що ідеї Шептицького й далі житимуть і процвітатимуть в сучасній українській культурі.