
Чи потрібно боротися зі стресом?
-
Читання книжок сама по собі хороша звичка й часто допомагає відволіктися від повсякденних клопотів. Дані нейробіологічних досліджень свідчать, що під час читання художньої літератури наш мозок задіює різні ділянки, які не просто аналізують текст, але й формують зорові образи в уяві людини, піднімають спогади з темних закутків та підкріплюють досвід через відчуття задоволення.
Також читання впливає на ділянки мозку, які відповідають за емоційний контроль та гнучкість, можуть навіть розслабити наше тіло, знижуючи серцевий ритм та послаблюючи напругу в м’язах. Дослідження в університеті Сассекса у 2009 року показало, що читання може знизити стрес до 68% і бути ефективнішим за деякі методи релаксації (наприклад, прослуховування спокійної музики чи смакування зеленого чаю).
Цікаво, а що буде, якщо ці книжки присвятити темі стресу?! Звісно, це потребує якісного дослідження, проте й може стати цікавою подорожжю.
- 17 Квітня
-
Кілька років тому мені подарували книжку Асі Казанцевої (українською) «Як мозок змушує нас робити дурниці».
Один із підрозділів «Брак новин – найкраща новина» присвячений темі стресу. Легко написаний науково-популярний текст на кількох сторінках узагальнює матеріали, достатні для цілої лекції, про те, як наш мозок і тіло реагують на життєві виклики.
-
Рекомендую спробувати також книгу Роберта Сапольскі «Чому зебри не отримують виразки» («Why zebras don’t get ulcers»).
Заінтригувала назва. А книга – не нова. Їй уже понад 15 років, та актуальності не втрачає.
Роберт Сапольскі – лікар і професор в Стенфордському університеті. У вільній манері пояснює, як стрес впливає на наше здоров’я, та наскільки сильний зв’язок між стресом і хронічними захворюваннями.
Цікавим ходом у книзі є пояснення ролі стресу у житті людини з антропологічної точки зору: у давні часи стрес проявлявся швидко і так само швидко згасав. Це було необхідно, щоб рятувати життя тогочасної людини.
Зараз же стрес більш тривалий та постійний (хронічний, як часто говорять), тому стає проблемою і згубно впливає на наше здоров’я й благополуччя. Трохи гумору та хороші приклади роблять книгу успішною.
Тільки шкода, що книга ще не перекладена українською (російськомовний варіант називається «Почему у зебр не бывает инфаркта. Психология стресса»).
-
Якщо ж ця книжка здалася вам надто біологічною, пропоную інший варіант. Книга психолога Келлі Макґоніґал (її мотивуючий виступ можете переглянути на TEDx) «Позитивна сторона стресу» (авторський переклад ориг. назви: «Upside stress: why stress is good for you and how to get good at it»). На жаль, вона також не має українського перекладу (російськомовний варіант «Хороший стресс как способ стать сильнее и лучше»).
Проте пропонує побачити стрес в іншому, для когось, можливо, новому світлі.
Основна ідея в тому що, коли ви розумієте, що таке стрес, він може послужити вам як вірний товариш. Наприклад, стрес може бути мотиватором досягнення успіху, допомагає засвоювати необхідні нам знання й досвід або мобілізує наш ресурс, щоб справитися з життєвими викликами.
На думку авторки, позитив до стресу допомагає людям жити довше. А переважно щасливе життя часто наповнене стресом.
Усвідомлюючи, що уникнути загрозу не вдасться, ми ставимо собі виклики, які стимулюють нас до розвитку. А стрес мобілізує необхідні для цього ресурси.
-
У обох книжках описані також загальні рекомендації, які допоможуть опанувати стрес, проте наступні дві я рекомендую тим, хто шукає дієві кроки для самоосвіти і підтримки себе при зустрічі з дистресом і його проявами.
Дистрес – негативна й виснажлива сторона стресу, гляньте класичну працю Ганса Сельє.
Перша книга Роберта Ліхі «Свобода від тривоги» пропонує не тільки зрозуміти, як працює тривога (основна емоція у відчутті стресу), а й яким психологічним правилам вона підкоряється.
У книзі ви знайдете інформацію про різні проблеми психічного здоров’я, де у центрі стоїть тривога (специфічні фобії, соціофобія, панічний розлад тощо) та кроки їх подолання.
-
Друга – Расс Херріс «Пастка щастя: перестаємо хвилюватись та починаємо жити».
Можливо, ця книга не зосереджена на стресі безпосередньо чи на тривожних розладах, проте вона має ефективні стратегії роботи над собою, які допомагають успішно опанувати хвилювання, непродуктивні переконання та виснажливе почуття спустошення й нещастя.
Важливою ідеєю книги є: що більше ми намагаємося «гнатися» за щастям, то більше страждаємо. Своєрідна пастка, вибравшись із якої ми навчимося контролювати свої емоції, зміцнити здоров’я та відновити ресурс й потенціал для нашого розвитку. Обидві книги є російською мовою та мовою оригіналу.
Звісно, запропоновані книжки не є вичерпними. Цей список можна продовжувати. Але якщо ви готові прочитати хоча б дві з них та взяти у своє життя запропоновані рекомендації, я буду вважати, що зміг стати корисним вам.
Успіхів!