Медіаархів фонду стародруків та спеціальних колекцій

  • Медіаархів фонду стародруків та спеціальних колекцій

    Колекція поштівок Львова кін. ХІХ – поч. ХХст. (дарунок професора Джефрі Вілза)

    Дослідники традиційно поділяють поштівки на документальні та художні. Найважливіше функціональне призначення поштівок, задля чого їх друкували, – це відзначення святкових дат або ж особисті привітання. Відтак, документальні поштівки мають поштовий штемпель, тобто виконали своє пряме призначення. І вже потім стали предметом колекціонування.  Або ж свого часу документальні поштівки так і не були використані поштовою службою. 

    Художні поштівки передовсім виконують суто естетичну функцію, хоча традиційно місце для поштового штемпеля на них залишають. І тоді можуть вони використовуватися за прямим призначенням. Однак, такі речі практикувалися у досить рідкісних випадках.

    Таким чином, вже з 2-гої пол. ХХст. поштівки стали предметом колекціонування і поступово сформувалися значні колекції в бібліотеках та культурних центрах по всьому світу. Колекції поштівок кожна бібліотека формувала згідно свого авторського бачення. Станом на сьогодні нема єдиного усталеного формату подачі таких колекцій. 

    У Львові колосальну дослідницьку роботу здійснили працівники Центру міської історії, які впродовж тривалого часу уклали власний авторський медіаархів. Зокрема це стосується і їхньої колекції поштівок. 

    Також Центр міської історії має кількісно невелику, але тематично повну спеціалізовану бібліотеку, де зосереджена надзвичайно рідкісна література та джерельна база. Відтак, формуючи свій варіант каталогу ми послуговувалися методичною літературою та джерельною базою Центру міської історії. Хочемо висловити окрему вдячність співробітників Центру міської історії за допомогу та численні консультації в ході роботи над проектом.

    (читати далі)

    • 29 Квітня
  • В нарисі про історію виникнення фонду стародруків та спеціальних колекцій Бібліотеки Українського католицького університету ми вже побіжно подавали інформацію проте, що отримали в дарунок колекцію поштівок Львова кін. ХІХ – 1-шої пол. ХХ ст. від професора Джефрі Вілза (першого проректора Українського католицького університету).

    З огляду, на значну цінність колекції наш меценат, професор Джефрі Вілз, зініціював проведення спеціального історичного семінару на гуманітарному факультеті. На базі бакалаврського курсу тогочасних істориків гуманітраного факультету УКУ він долучив також провідних науковців, фахівців в галузі історичних дисциплін проф. Маряну Долинську, істориків Олександра Маханця та Віру Трач, а також культурологиню Оксану Палій. Разом розробили категоріальний апарат для каталогу.

    Після тривалого опрацювання технократичного опрацювання зображення, створення каталогу маємо можливість показати колекцію нашим читачам.

    Кожен, хто зацікавиться архівом поштівок, зможе отримати всю необхідну інформацію науково-метричного характеру: докладний опис поштівки, фізичні параметри, а також рукописні підписи адресатів (у випадку, якщо поштівка була вжита поштовою службою). Це оригінальна культура тогочасної епістолярної спадщини.

    Варто зазначити, що наша колекція поштівок включає в себе одиниці збереження на шести мовах, а також рукописні підписи та адресатів згадуваних мов. 

    Оскільки типографії минулого століття і сучасні орієнтуються на різну купівельну спроможність соціуму, то і якість поштівок є різною. Наявні екземпляри, які мають справді доволі низьку якість зображення, є доволі нерозбірливими. Значна кількість поштівок є чорно-білого формату, і цей тренд вже в цифровому сучасному форматі знову стає актуальним і модним.

    Однак, найбільша кількість поштівок – зазвичай кольорового формату. Адже в цей час була винайдена кольорова фотографія, і це позначилося на стилістиці типографічного друку поштівок в тому числі.

    Отже, раді представити для користування нашим читачам медіаархів Бібліотеки УКУ – колекцію поштівок Львова кін ХІХ – поч. ХХст. 

Переглянути ще