Літопис Самійла Величка

• Літопис Самійла Величка

Розповідаємо вам про феноменальну роботу – книгу, яка стала новою цінністю як для нашої Бібліотеки, так і в прочитанні української історії: Літопис Самійла Величка, перевиданий 2020 року у видавництві “Кліо”.

Книга в електронному каталозі тут.

• 11 Листопада
  • Цей літопис, як відомо з історії, – наймонументальніший твір української історико-мемуарної прози XVII–XVIII ст., який разом з Літописом Самовидця, Літописом Григорія Грабянки та “Історією Русів” створює комплекс козацької історіографії.
    (зі сторінки Вікіпедії)

Символічно, що цього року виповнилося 350 років із дня народження Самійла Величка і 300 років із року написання літопису.

Самійло Величко – канцелярист Війська Запорозького за часів гетьмана Івана Мазепи. Над літописом він працював понад 30 років. Тут описані події періоду 1620 -1700 років. І вміщені сотні документів з військової канцелярії (як унікальні копії, так і буквально “вшиті” в текст оригінали), цитати із тепер втрачених щоденників і хронік.

• А перевидання рукопису тривало з 2012 р. до 2019 р. Над ним працювала група науковців Інституту історії України НАНУ та Центру з вивчення історії України Санкт-Петербурзького державного університету.

В чому унікальність “нового” Літопису Самійла Величка?

• До цього року працю ніхто не міг добре дослідити, бо вона зберігалася у Санкт-Петербурзі. В Україну потрапили тільки копії, які колись зміг викупити і нам передати Гарвардський університет.
    • Літопис було перевидано в середині XIX ст., але із грубим порушенням структури, значними пропусками, без коментарів та аналізу. Ще й через цензуру автори не помістили деякі документи і панегірики, пов’язані з Мазепою.
    • Історики кажуть, що літопис доводить: все, що до цього вони знали про Самійла Величка, – міф. Уявляєте?
  • Нове видання Літопису має наклад тільки рівно 1000 примірників. Тут є:

• біографія Величка,
    • повний текст самої праці, реконструйований згідно з його задумом,
    • кодикологічний аналіз оригіналу рукопису та київської копії ХVІІІ ст.,
    • історія створення рукопису, його зберігання і публікації,
    • історіографія,
    • археографічні коментарі,
    • таблиця використаних Величком документів,
    • літературні й історичні праці,
    • географічний та іменний покажчики.

І все це на 1016 сторінках, оформлених тематично під стародрук.

• У коментарях нового перевидання дослідники розповіли про долю оригіналу, а також як відбувалася робота підготовки тексту до публікації:

• як рукопис Самійла Величка потрапив у Росію: його продав онук історика Григорія Полетики одному з російських колекціонерів. А потім він ще і ще мандрував… Детальніше – на сторінках;
    • про достовірність оригінальності праці: науковці зробили кодикологічний аналіз, за допомогою якого можна встановити вік паперу, які частини рукопису написані раніше/пізніше, навіть де його писали і зберігали;
    • а також через правильне прочитання рукопису було розвіяно багато міфів. Наприклад, робота з Василем Кочубеєм ніяк не вплинула на Величкове ставлення до гетьмана. У текстах чітко видно, що він був “свідомим щирим послідовником гетьмана Івана Мазепи”;
    • ще у рукописах дослідники виявили багато документів, які стосуються Мазепи, і які свідомо ніколи не були опубліковані через цензуру.
    • крім цього, в Літописі Самійла Величка вміщено багато портретів гетьманів. При чому деякі нам відомі, а деякі тут опубліковані вперше!
  • Завдяки новому повному виданні літопису ми з вами можемо краще, конкретніше і реалістичніше оцінити події козацького періоду історії України.

Не дивлячись на те, що самому Величкові було складно зберігати весь масив рукопису, зважаючи на його біографію, потім сам Літопис мав важку долю перепродувань різними колекціонерами, а потім ще й перевидати рукопис навіть у 2020 році теж виявилося ще тим завданням, – ця праця таки збулася.

І тепер кожен, хто цікавиться історією і пошуком невикривленої правди, може взяти Літопис та дослідити його вже самостійно і безперешкодно.

Беріть читати книгу Літопис Самійла Величка (упорядники: Геннадій Боряк, Тетяна Таїрова-Яковлєва; Національна академія наук України, Інститут історії України; Санкт-Петербурзький державний університет, Центр вивчення історії України)

Підготувала Олександра Яручик