Колекція книг Ганни Садовської

  • Колекція книг Ганни Садовської

    У листопаді 2022 р. пані Ганна Садовська подарувала свою домашню книжкову колекцію Бібліотеці Українського католицького університету.
    565 примірників видань (книг та періодики) внесено в наш електронний каталог.

    Як відшукати книги з цієї колекції в нашому електронному каталозі?
    У пошуковому вікні обираємо фільтр “Колекції” та вводимо пошуковий запит “Садовська, Г.”

    Детальніше прочитати про біографію нашої дарувальниці можна за наступними посиланнями:

    • Єзерська І., Садова В. Віддана українській ідеї: Ганні Садовській – 90! // Музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (cайт, новини); Опубліковано: 2018.
    • Твердий М. «Арештована коляда». Пів століття тому в Україні розпочали репресії проти шістдесятників, що зачепило й тодішніх компартійних керівників УРСР… // Інтернет-ресурс газети “Галичина”. Опубліковано: 19.01.2022
      “Духовний патріарх УАПЦ Мстислав” – небіж Симона Петлюри // Інтернет-ресурс газети “Україна молода”; Опубліковано: 10.04.2020
    • 25 Березня
  • Вперше ми прийшли до пані Ганни ознайомитися з книжковою колекцією в середині листопада 2022 р. Через внутрішнє подвір’я-колодязь ми піднялися спіральними дерев’яними сходами на останній 3-й поверх під самим дахом, де нас зустріла господиня та двоє її чарівних котиків. Далі ми кілька годин перебирали книги з тих самих шаф, які зображені на фото. Цю атмосферу минулого, яке витало на книжкових полицях і під високими стелями квартири, гармонійно доповнювали короткі розповіді і запитання пані Ганни, частування нею сорок салом на підвіконню, а також жвава робота пані Ганни за ноутбуком.

    Після перевезення книг з помешкання пані Ганни в нашу бібліотеку, ми навідали пані Ганну і порозмовляли детальніше про ці книги та про її життя.

    Пані Ганна 26 березня цього року відзначає свій 95-літній ювілей.
    Її життя було непростим. Але вона завжди була відважною і безстрашною (“я ніколи не мала страху”, “ми сі ніц не бояли”).

    Пані Ганна походить з давнього шляхетного роду Вітковицьких. Її дідусь, Іван Вітковицький, служив у війську УНР. Збереглася його справа з архівними документами про нагородження Воєнним Хрестом. У сім’ї Вітковицьких було три доньки – Ірина (по чоловікові мала прізвище Петлюра, була дружиною Олександра – молодшого брата Симона Петлюри), Іванна (дружина Степана Скрипника, згодом патріарха Мстислава) та Марія (мама пані Ганни, по чоловікові писалася Садовська).

    У квартирі Садовських часто збиралися представники української інтелігенції. На фоні книжкових шаф [про які ж і писали вище] на фото бачимо шістдесятників, які невдовзі були затримані і засуджені до тривалих строків ув’язнення.

    Деталі на сторінці Міського медіаархіву Центру міської історії, звідки походить ця світлина.

    Це останнє Різдво у Львові перед ув’язненням згадує в своєму вірші Уже тоді, коли пірнувши в ліс…Василь Стус.

  • Книжкова колекція, яка надійшла в Бібліотеку УКУ, складається з книг самої пані Ганни, книг її батька Віктора який навчався у Відні, ще за Австро-Угорщини, книг дідуся Михайла Садовського та книг різного походження.
    Зокрема, батьку пані Ганни належали німецькомовні книги та атласи, видані відомим німецьким географом Ріхардом Андре (1835-1912):

    • Richard Andree’s allgemeiner Handatlas in sechsundachtzig Karten mit erläuterndem Text / Herausgegeben von der Geographischen Anstalt von Velhagen and Klasing in Leipzig . – Bielefeld : Leipzig : Verlag von Velhagen & Klasing, 1881;
    • Andrees allgemeiner Handatlas: Ausgabe für Osterreich-Ungarn in 147 Haupt- und 163 Nebenkarten auf 223 Kartenseiten nebst vollständingem alphabetischem Namenverzeichnis / Herausgegeben von A. Scobel. – Wien : Moritz Perles, 1910.
  • Серед книг, як закладку, ми виявили банкноту 10 корон (крон) 1915 р. (Австро-Угорщина).

  • У вересні 1965 р. КДБ запідозрило пані Ганну в антирадянській діяльності, здійснили обшуки на квартирі і незабаром її заарештували на півроку в тюрмі на Лонцького (м. Львів, вул. С. Бандери, 1).

    Пані Ганні інкримінували антирадянську агітацію і пропаганду (через поширення відбиток статей з заборонених закордонних видань), бо вона перефотографовувала статті з книг та журналів, а також статті В’ячеслава Чорновола з тюрми.

    Пані Ганна згадувала, що під час ув’язнення вона мала змогу читати (“добра бібліотека в КДБ”) і припускала, що її звільнили через вуйка, який перебував в Канаді — патріарха Української Автокефальної Православної Церкви Мстислава Скрипника.

    КДБ хотіло щоб вона  поїхала в Канаду і шпигувала. На це вона не погодилася. Після звільнення за нею було постійне спостереження, також її перевіряли на роботі і навіть періодично пошкоджували її авто (свого часу вона була впевненою водійкою).

    До 80-х рр. патріарх Мстислав кілька разів надсилав запрошення для пані Ганни на візит в Канаду і лише в 1988 р. вона з’їздила туди.

  • Серед кола спілкування пані Ганни була плеяда “шістдесятників” — Михайло Горинь, В’ячеслав Чорновіл, Атена Пашко, Валентина Чорновіл, Іван та Марія Гель, Іван та Леоніда Світличні та інші.

    В одній з книг ми знайшли листівку-закладку, підписану подружжям Світличних.

  • У колекції книг пані Ганни окрім родинного спадку є багато придбаних нею книг — перекладів світової класики українською та польською мовами, мистецьких альбомів, колекцій репродукцій картин, колекцій поштівок, видань українських письменників та поетів 1990-х-2000-х рр., історичних досліджень та інших.

    Пані Ганна полюбляла мандрувати (“товчися”, “мене в хаті не тримало”, “ ми були молоді і нам все було цікаво”), як в туристичних цілях, так і по-роботі (брала участь в електрифікації віддалених районів СРСР).

    Вона дуже любила поїздки в гори, на Дземброню. Активний стиль життя пані Ганни відповідав її широким книжковим зацікавленням.

    Зокрема, в колекції книг наявні рідкісні україномовні переклади, прижиттєві видання словників Б. Грінченка, один з перших українсько-латинських словників Ю. Кобилянського, репродукції картин Т.Шевченка:

    • Арістофан. [Хмари]: [грецька комедія] / [в перекладі Тараса Франка, з передмовою Михайла Білика, з поясненнями Івана Калиновича]. – [Львів]: [б. в.], [1918].
    • Словарь украинскаго языка / редактировалъ, съ добавлениемъ собственныхъ материаловъ, Б.Д. Гринченко; собранный редакціей журнала “Кіевская Старина”. – Кіевъ: [б. и.], 1907-1909. Т. 1 (1907). А – Ж; Т. 2 (1908). З – Н; Т. 4 (1909). Р – Я.
    • Новицький, Ол. Тарас Шевченко як маляр. – Львів: Москва: Накладом Наукового Товариства імени Шевченка, 1914.
    • Малюнки Т. Шевченка / за артистичним доглядом проф. В.В. Мате. – Петербург : [б. и.], 1911. Вип. 1
    • [Латинсько-український] словар для середних шкіл / зладив Юлїан Кобилянський. – Чернівці: Накладом ц. к. видавництва шкільних книжок, 1912.
    • Життя і знання: ілюстрований популярно-науковий журнал / видання товариства “Просвіта” : редактор Іван Брик . – Львів : З друкарні Видавничої Спілки “Діло”, 1931-
    • Нова хата: журнал для плекання домашньої культури / видання кооперативи “Українське народне мистецтво” : редактор Марія Громницька . – Львів : Друкарня Іґнаца Єґера : друкарня Видавничої спілки “Діло” : Друкарня Наукового товариства імені Шевченка у Львові, 1928-
    • National Geographic Україна / The National Geographic Society. – Київ: 2013-
  • На прощання пані Ганна констатувала, що тепер вона спокійна за свої книжки, бо через бібліотеку вони знайдуть свого читача, рано чи пізно, і таким чином отримають нове життя.

    Для того, щоб уявити пані Ганну тим, хто не зустрічався з нею особисто, варто знати, що вона навіть у своєму поважному віці залишається затятою волонтеркою. Маючи вроджену шляхетність, вона ще й дуже скромна людина.

    З 2014 р. безперервно допомагає Збройним Силам України. Як тільки почалася війна, пані Ганна продала старовинні цінні речі (перстень, хрест) і передала кошти на армію.

    Вона особисто знайома з колишнім і теперішнім керівниками фонду “Повернись живим” (Тарас Чмут також навідував її).

    Коли пані Ганна продала свою улюблену дачу (якраз про неї як про “ще одне хобі” пані Ганни, згадує її приятель пан В. Воробкевич у своєму дописі до її 90-ліття), всі отримані кошти (понад 10 тис. доларів) вона віддала цьому фонду.

    Має подячну грамоту від Центру військового капеланства, куди теж передавала гроші. Цією інформацію з нами поділилася близька подруга пані Ганни пані Оксана Гель.

    Пані Ганна вірить у нашу перемогу. Її біографія надихає і підтримує всіх, хто бореться за Україну.

    Бажаємо Ювілярці многая і благая літа!

    Авторки статті Іванна Папа і Олександра Гладиш

Переглянути ще