Чи знали ви, що…?

  • Чи знали ви, що…?

    Крім читальних залів, нових книжок, журналів та академічної літератури, в нашій бібліотеці є особливий і надзвичайно цінний відділ – Фонд стародруків та спеціальних колекцій. Невеликий за розміром, але багатий на давні, колекційні, архівні й оригінальні книги, пресу, поштівки, ноти, фото та інші матеріали. 

    Фактично: 

    • кількість книг у фонді3 949 найменувань (4 130 примірників); 
    • кількість періодичних видань – 212 найменувань (з них газет – 24 найменування).
    • найдавніша книга – “Апостол” Івана Федорова 1639 року. 
    • найновіша – перевидання 2020 року “Літопис” Самійла Величка. 
    • 4 Листопада
  • З історії:

    1929 р. митрополит Андрей Шептицький подарував 1 200 унікальних книжок для створення книгозбірні Львівської Богословської академії.

    Фонд спеціальних колекцій, як і Бібліотека УКУ, саме з цієї книгозбірні почалався. І швидко поповнювалась, як свідчать численні згадки в листах студентів та викладачів академії.

    Початок Другої Світової мав для Бібліотеки Богословської Академії руйнівні наслідки. У четвер 14 вересня 1939 р. більша частина приміщень Академії та Семінарії і церкви  були знищені бомбардуванням (вціліла лише дзвіниця). В цих приміщеннях знаходилися бібліотеки та архів Академії, Семінарії та Богословського наукового товариства.

    Багато містян серед руїн знаходили вцілілі книжки із штемпелями книгозбірні академії. І зберігали ті знахідки в своїх приватних бібліотеках довгі десятиліття.

    Однак, коли 1993 р. відчинились двері Львівської богословської академії (згодом перейменованої на Український католицький університет), керованої владикою Борисом Гудзяком, одночасно була відкрита і бібліотека.

    Очолив її спочатку історик Церкви Михайло Петрович. Саме він розпочав нелегку роботу з наповнення бібліотеки. Як доктор історії Українського католицького університету в Римі, Михайло Петрович зумів придбати для бібліотеки у Львові півтисячі стародруків, більшість із яких, звичайно потребувала реставрації”. (уривок зі статті)

  • Що тут є?

    Фонд зберігає велику кількість стародруків з різних тематик: Апостоли, Часослови, Четьї Мінеї, Ірмолої, Анфологіони, Псалтирі, Октоїхи, Требники, Служебники житія святих та інші. Також є цілісний комплект шематизмів греко-католицької церкви. 

    Особливою частиною фонду стародруків та спеціальних колекцій є особисті архіви меценатів, вчених, діячів церкви та громадських організацій. Зокрема, архів Миколи Геника-Березовського, архів українського і польського самвидаву, архів Михайла Лесіва та Ігоря Шевченка. 

  • І є унікальні колекції

    • колекція візантиністики Ганса Ґеорґа Бека; 
    • італомовна колекція о. Івана Шевціва (дослідника історії греко­-католицької церкви);
    • збірка друкованих видань та аудіоархів лінгвіста Олекси Горбача; 
    • збірка з літургіки о. Роберта Тафта; 
    • колекція поштівок Львова кін. ХІХ–ХХ ст.

    Також у нас зберігаються рукописи українського поета Богдана-Ігора Антонича. 

    “Це 12 зошитів – рукописних записів відомого українського поета Б.-­І. Антонича, які ще чекають на вивчення та видання з фаховими коментарями дослідників творчости митця. Зошити були придбані завдяки сприянню президента УКУ владики Б. Гудзяка, ректора о. Б. Праха та відомої філологині Я. Мельник. Уже тепер можемо зазначити, що ці нечисельні, але важливі рукописи мають вагомий інтерес для дослідників. Третя збірка книжок (тексти оригінальних творів, переклади, перероблення, навіть лібрето опер та оперет), яка, на нашу думку, буде найцікавішою для культурологів чи театрознавців – колекція видань із серії “Театральна бібліотека” львівського видавництва “Русалка”. Поки що надбання на стадії формування, однак, частина книжок та видань із цієї колекції вже доступна для найширшого кола читачів”. (зі статті театрознавчого часопису “Просценіум” О. Палій)

  • Важлива невід’ємна частина – це фонд давньої періодики, а саме:

    “Записки НТШ”, “Вістник Європи”, “Кіевская старіна”, “Літературно-науковий вісник”, “Рідна земля”, “Мета”, “Краківські вісті”, “Дзвони”, “Візантійський временік”, “Етнографічний збірник”.

    Добірка періодики релігійного характеру: “Временік Старопігійського інституту”, “Добрий пастир”, “Голос спасителя” та інші. 

  • Також, Бібліотека УКУ була удостоєна унікального подарунку нотних видань Баха, подарованих професором Крістофом Вольфом. Зокрема:

    • Miscellaneous sonatas from prints I / Carl Philipp Emanuel Bach; edited by Darrell M. Berg.
    • Miscellaneous sonatas from prints II / Carl Philipp Emanuel Bach ; edited by Darrell M. Berg. (Серія: The complete works. Series 1. Keyboard music’.). 

    “Повернувшись до Німеччини, К. Вольф опрацював знайдений архів і видав твори Карла­ Філіпа ­Еммануеля Баха із своїми авторськими примітками та коментарями – так з’явиться унікальне факсимільне 50­ томове видання. Адже, окрім наукових текстів, дослідник подав ще й ноти самих творів, так би мовити, “в перекладі” на “сучасну музичну мову”, і передав це видання до Бібліотеки Українського католицького університету (відділ спеціальних колекцій) разом із колекцією музикознавчої літератури (близько півтисячі одиниць збереження). Передовсім, це книжкова музикознавча й нотна колекція, присвячена життю і творчості Моцарта, Баха та його родини, Бетховена, Шопена, а також окремі монографії, присвячені певним музичним епохам загалом (готика, ренесанс, бароко, класицизм та ін.)”. (зі статті “Мандрівка за горизонт“)

  • Тут же ми й нагадуємо, що місія нашої бібліотеки – бути відкритими, доступними і корисними. Тому доступ до цього фонду є в усіх охочих (тільки за окремим процесом користування).

    Розміщений Фонд стародруків та спеціальних колекцій на 3 поверсі у читальному залі в окремій кімнаті. Але побачити велич книг та буквально відчути історію можна навіть просто через скляну стіну.

Переглянути ще