“Апокриф” / “Чотири розмови про Лесю Українку” Леся Українка, Святослав Шевчук, Оксана Забужко

  • “Апокриф” / “Чотири розмови про Лесю Українку” Леся Українка, Святослав Шевчук, Оксана Забужко

    Книга в електронному каталозі тут.

    Видано у видавництві “Комора”

    Книжка з подвійною назвою «Апокриф» / «Чотири розмови про Лесю Українку» за авторством Лесі Українки, Святослава Шевчука та Оксани Забужко. Видана до 150-річного ювілею Лесі Українки.

    Видання має дві частини.

    До однієї з них увійшли твори Лесі Українки з ранньохристиянськими та євангельськими сюжетами, написані впродовж 1901-1911 років. А інша містить чотири невимушені, але дуже глибокі розмови Блаженнішого Святослава Шевчука з письменницею Оксаною Забужко. Про що? Про «антихристиянські» (за версіями радянської і пострадянської критики) твори Лесі Українки.

    За словами Оксани Забужко, саме Блаженніший Святослав бачився їй ідеальним кандидатом, до якого був сенс звернутися по таке тлумачення текстів письменниці.

    • 16 Жовтня
  • Власне, книжка містить розшифровані аудіозаписи чотирьох розмов Оксани Забужко з Отцем і Главою УГКЦ. 

    Завдяки цьому ми можемо осмислити тему християнства у творчому доробку Лесі Українки.

    «Це може здатися парадоксальним, але складні й безмежно драматичні стосунки Лесі Українки з християнством, котрі, власне, й становлять ядро її зрілої творчості (вміщені в цій книжці твори на сюжети з євангельської та ранньохристиянської історії представляють тільки верхівку айсберга!) ніколи досі не були предметом аналізу фахового теолога. Московська синодальна цензура виклинала й забороняла письменницю «за безбожництво», радянська комуністична хвалила за «атеїзм», але так само (і ті самі п’єси!) не допускала на сцену, – і тим тема Українчиної «релігійної війни» була ціле минуле століття і обмежувалась: іще працюючи над «Notre Dame d’Ukraine», я переконалася, що після А. Кримського ніхто всерйоз не розглядав Лесю Українку як релігійного мислителя, чиї твори годі поправно відчитати без богословської екзегези». (с) Оксана Забужко

  • «Найперше, я би хотів відразу сказати, що ми не можемо трактувати Лесю Українку як якогось канонічного екзегета. Думаю, було би цілком хибно читати її твори як віроучительний документ, бо це абсолютно різні жанри, кожен із яких ставить перед собою іншу мету й інше завдання. Хоча, що мене особисто вражає, це її постійне бачення у Божому Слові – Слові, яке написане через реальні події, реальну історію, – в історичності тих елементів, які є важливими чи й джерельними для християнської віри, – певних еталонів. Еталонів, з якими вона себе співвідносить. Еталонів, до яких вона постійно апелює. Еталонів, які вона намагається запитувати, шукаючи відповіді на екзистенційні питання її особистого життя, особистого досвіду, а відтак і досвіду життя тогочасного українського суспільства». (с) Святослав Шевчук

  • Твори Лесі Українки, про які вели мову Святослав Шевчук та Оксана Забужко, розміщені у ІІ частині видання:

    • драматична поема «Одержима»,
    • «Що дасть нам силу? Апокріф»,
    • Лист до А. Кримського від 27 січня 1906 року,
    • драма «Руфін і Прісцілла»,
    • драматична поема «На полі крові»,
    • драматичний етюд «Йоганна, жінка Хусова»,
    • драматична поема «Адвокат Мартіан».
  • Автор ідеї видання «Апокриф» – Ростислав Лужецький, співзасновник видавництва «Комора», дизайнер та ілюстратор.

    Перша презентація книги відбулася 16 червня 2020 р. у прямому ефірі «Живого телебачення».

    А 17 вересня 2020 року на урочистій церемонії нагородження найкращої книги Book Forum книга «Апокриф» отримала відзнаку у номінації «Класична українська література».

    Свої враження опісля розмов із Святославом Шевчуком Оксана Забужко коментує так: «І якщо читач бодай накоротко відчує над цими сторінками те саме, що відчувала я під час наших бесід, – радість інтелектуального сп’яніння, радість своєї причетності, чи, за словами Блаженнішого, «сопричастя» тій високій культурі, в якій відбувається ця екзегеза, то можна буде сказати, що якесь «зарах.» належатиметься і мені також».

     

    Беріть читати книгу “Апокриф / Чотири розмови про Лесю Українку” авторів Лесі Українки; Блаженнішого Святослава Шевчука, Оксани Забужко (видавництва “Комора”, 2020 р.)

    Написала Ірина Федечко

Переглянути ще